Sníh – druhy, přeměna
Sněhem se na jedné straně označuje nejčastější forma pevných atmosférických srážek, ale na druhé straně se tím také rozumí jeho jednotlivé navrstvení na zemi, tzv. sněhový profil. A právě tento druhý moment by nás měl především zajímat při posuzování lavinového rizika a případného nebezpečí.
Schéma vzniku sněhových krystalů v oblacích
Přeměny sněhu
Termodynamickými procesy uvnitř sněhové pokrývky a výměnou energie a hmoty mezi sněhovou pokrývkou a půdou, příp. i atmosférou, se mění tvary krystalů, a vznikají tak vrstvy s rozdílnými vlastnostmi. Rozlišujeme tři základní procesy přeměny sněhu:
- bortící přeměna (rozklad)
- výstavbová přeměna
- tavící přeměna
1. bortící přeměna (rozklad)
Časový úsek tohoto děje je závislý především na teplotě a působení větru. Při chladu trvá déle, při mírných teplotách se sněhová pokrývka stabilizuje rychleji. Tento proces začíná ihned po navrstvení nového sněhu. Krystaly ztrácí teplotními (termickými) a mechanickými vlivy své špičky a tvoří se „zrna“. Přitom se také zmenšuje objem pórů a celkový objem ubývá, tzn. sněhová pokrývka si sedá a dochází ke zpevnění. Také povrch krystalů se markantně zmenšuje. Vysoký tlak (hodně nového sněhu) urychluje rozkladnou přeměnu podstatně méně než vysoké teploty. Trvání rozkladu je při –5 °C jeden až dva týdny. Může nastat krátkodobá ztráta pevnosti při přechodu od nového sněhu ke zlomkovému. Odbourání rozvětvení krystalů přitom snižuje soudržnost. Nové můstky, které by mohly kompenzovat ztrátu pevnosti však ještě nejsou vytvořeny. V praxi to znamená zvýšené lavinové riziko během prvního nebo dvou dnů po sněžení. Větrem rozložený sníh se ve svém chování odlišuje od sněhu rozloženého sedáním, ačkoliv tvar zrna může být stejný. Velmi mírné teploty po sněžení způsobují přechodně snížení pevnosti.
2. výstavbová přeměna
Výstavbová přeměna způsobuje tvoření nových krystalů uvnitř sněhové pokrývky. Čím větší je teplotní gradient (teplotní rozdíl), tím rychleji následuje výstavbová přeměna. Všeobecně ale probíhá podstatně pomaleji než bortící přeměna (dva až čtyři týdny). Konečným stadiem této přeměny jsou dutiny vytvářející pohárové krystaly, které se označují jako tekoucí sníh. Díky velkým zrnům (do 5 mm a více) s málo vzájemnými kontaktními body dochází k odstranění povrchového zpevnění sněhu. Tvoření těchto pohárových krystalů se děje sublimací. Předpokladem je proto již zmiňovaný vysoký teplotní gradient (teplotní rozdíl) ve sněhové pokrývce.
V průběhu zimy se sníh poblíž půdy zahřeje na 0 °C. Sněhová pokrývka Izoluje velmi dobře a rozsáhle ochrání půdu před zimním chladem. Teplejší vzduch v pórech u země obsahuje více vodní páry než chladnější vrstvy nad ním, což vede k tomu, že vodní pára stoupá ve směru studenějších vrstev a ukládá se na spodní straně chladnějších krystalů (přechod vodní pára–led). Nový krystal narůstá podél teplotního gradientu směrem dolů, a dostává tak charakteristickou vypuklou nebo pohárkovou formu plovoucího sněhu. Pohárkové krystaly se mohou rovněž tvořit ve výše položených mezivrstvách. Rozhodující je vždy velký teplotní rozdíl na krátkých vzdálenostech (= velký teplotní gradient).
Laviny, které se vlivem vrstvy plovoucího sněhu odtrhnou, jsou ve své pravděpodobnosti uvolnění, rozměru a dosahu těžko předvídatelné a tedy velmi zákeřné.
Ale ne vždy zvyšuje výstavbová přeměna ve sněhovém profilu lavinové nebezpečí. Pro mohutné, zhuštěné vrstvy z konce zimy může lehká výstavbová přeměna způsobit snížení napětí.
3. tavící přeměna
Slunce, teplý vzduch a déšť mohou ohřát sněhovou pokrývku na 0 °C, což může vést k odtavení rohů a hran krystalů. Dostanou tak oblý tvar, přesunou se blíže k sobě a potáhnou se tekutým „povlakem“. Dutiny se zalijí vodou vyplňující pórové rohy, tím se ztrácí soudržnost (přilnavost), avšak rostou kapilární síly. Při dalším zvlhčení odtéká volná voda, pevnost rychle klesá. V průběhu přeměny tání vznikají velké, oblé krystaly, které jako u jiných druhů přeměny rostou na úkor těch malých. Přeměna tání je nezávislá na ročním období, ale jako převládající proces ve sněhové pokrývce je obzvláště charakteristická pro jaro.
Poznámka:
Názvosloví, označení a celkový systém vychází ze studie „International classification for seasonal snow on the ground‘‘. Colbeck a kolektiv, 1990