Vytisknout Vytisknout vybrané kapitoly Předchozí kapitola Další kapitola
Vítejte v on-line učebnici Horské služby ČR » Odborná část » Osvětlovací a signalizační prostředky

Osvětlovací a signalizační prostředky

Při záchranných akcích, které musí být organizovány v nočních podmínkách a nebo za velmi snížené viditelnosti, potřebujeme osvětlovací prostředky. Slouží nám k osvětlení terénu při pátrání po pohřešovaných osobách, vlastního pracoviště nebo trasy transportu.

V záchranářské praxi se používají různé druhy osvětlovacích prostředků:

  • Základním osobním prostředkem je čelová svítilna. Většinou se používá s dvojím zdrojem světla – halogen a led dioda, které se dají přepínat dle potřeby. Led diody svítí méně, ale šetří zdroj energie (baterii) a tak vydrží svítit celou noc. Halogenovou žárovku používáme tam, kde je třeba více světla
  • posvítit do dálky, při sjezdu z kopce… Některé čelové svítilny jsou konstruovány tak, že baterie lze uložit v batohu nebo v kapse oblečení a tak kapacita vydrží déle – mráz přispívá k rychlejšímu vybití baterie.

Dále se v HS používají ruční svítilny, které mají svítivost několikanásobně větší. Akumulátory jsou většinou nabíjecí a na plný výkon svítí tak 2–3 hodiny. Používají se k osvětlení větších a vzdálenějších prostor – paseky, strže apod.

K označení určitých prostorů, kde není potřeba vysoké intenzity světla, se dá použít tzv. studené světlo. Jedná se o plastové trubičky, které po deformaci spustí chemickou reakci a vyzařují tlumené světlo po dobu několika hodin.

Pro osvětlení ploch se může využít světel aut, terénních čtyřkolek, sněžných skútrů nebo pohyblivých reflektorů, kterými jsou auta HS vybavena.

Dříve se u HS také používaly barevné světlice, které se vystřelovaly ze signální pistole. Vzhledem k dnešní legislativě se již nepoužívají. Ve výbavě jsou u Policie ČR nebo Armády ČR a lze je v určitých případech na vyžádání použít.

Toto jsou osvětlovací a signalizační prostředky, které se používají v nočních hodinách nebo za snížené viditelnosti. V denních hodinách se používá zvuková, světelná a kouřová signalizace.

Mezi zvukové patří sirény, kterými jsou vybaveny vozidla HS a dnes i sněžné skútry a terénní čtyřkolky.

Se zvukovou sirénou se souběžně používají majáky modré barvy. Tato signalizace slouží k upozornění ostatních na průjezd techniky, která se rychle musí dostat k místu zásahu. používání těchto prostředků se řídí určitými pravidly silničního provozu a nesmí se zneužívat.

Mezi signalizační denní prostředky se také používají dýmovnice různých barev – hlavně při přistávání vrtulníku v terénu. Označujeme jak místo přistání, tak směr větru, který je také důležitý pro bezpečné přistání.