Výstup a sjezd v neupraveném terénu na skialpinistických lyžích
Podobně jako při jízdě v exponovaném terénu, tak i při chůzi v terénu na skialpinistických lyžích, kromě samotné techniky chůze a otoček, je velice důležitá znalost pohybu na horách a znalost pohybu v lavinovém území. Dále se klade důraz na zkušenosti při rychlosti pohybu, protože skialpinistické vybavení, batoh a příkré stoupání značně vyčerpává. I správně připravené a zkontrolované vybavení je nutné pro zdařilý návrat z túry (zdůrazňuji funkční lepidlo na pásech nebo náhradní pásy, správně nastavené vázání a harscheisny nebo stoupací železa na boty).
Popis pohybu: Samotný pohyb při výstupu na skialpinistických lyžích je velice podobný chůzi na běžeckých lyžích, kdy se při běžném kroku ruce s holemi pohybují v protipohybu. Samotná délka kroku se volí podle strmosti svahu, množství nového sněhu a celkové zátěže. Při kroku se lyže co nejméně přizvedává, spíše se lehce táhne po sněhu. Zatížení lyže musí být co nejkolmější vůči podložce, aby nedošlo ke sesmeknutí pásu.
Hole jsou potřebné spíše ke stabilitě a jen částečně usnadňují pohyb dopředu. Při chůzi v traverzu je možné horní hůl držet pod rukojetí aby došlo k vyrovnání na svahu. Také je nadměrně zatěžovaná horní noha a proto je potřeba měnit směr chůze pomocí otočky. Otočky vycházejí z tradičních otoček na lyžích. Ať už při chůzi do oblouku (otočka odvratem, přívratem nebo kombinací těchto pohybů), tak při otočce na místě (obrat přednožením nebo obrat přednožením z oporou patky). Nejpoužívanější je však základní obrat, kdy vnitřní lyži postavíme patkou k vázání vnější lyže do odvratu a zanožením vnější lyže a následném srovnání do paralelního postavení po obratu. Hole při této otočce zajišťují stabilitu v předklonu. Na velmi prudkém nebo nestabilním svahu se lyže dají sundat a upevnit na batoh a dále postupovat v lyžařských botách.
Cíl: Co nejstabilnější a nejpohodlnější chůze na lyžích na příkrém svahu nebo v hlubokém, či zledovatělém sněhu. Pokud možno volit nejpřímější směr s možností se vyhnout prudkým změnám směru chůze.