Pohyb na lyžích v neupraveném terénu
Jízda v neupraveném terénu je velice náročná na cit pro vedení lyží a správné postavení těžiště těla. Pro zvládnutí jízdy na takovém povrchu je zapotřebí dobré ovládání lyží na upraveném povrchu. Poté následný pravidelný cvik v neupraveném terénu. Jízda bývá o něco pomalejší než na upravených sjezdovkách, protože musíme předpokládat, že se v čerstvém sněhu mohou skrývat cizí předměty jako například, kameny, pařezy, padlé stromy a větve a to hlavně v případech pokud není dostatečný sněhový podklad.
Popis pohybu: Základem pro jízdu v takovémto terénu je zapotřebí zvolení správné rychlosti vzhledem k danému terénu a její udržení po celou dobu jízdy. Obecně se na takovém povrchu volí užší jízdní stopa. A lyžař v hlubokém sněhu hledá prakticky stále rovnovážnou střední polohu. Pro překonání některých překážek může lyžař krátkodobě posunout těžiště lehce dozadu na patky lyží. Pravidelné a rytmické střídání až přeskakování z obloku do oblouku a zapichováním holí je důležité pro plynulou jízdu.
Cíl: Nutnost zvládnutí lyží v neupraveném terénu, převážně pak jízda mimo sjezdové tratě na skialpinistických lyžích a to za jakýchkoliv podmínek jako jsou např. boule, hluboký sníh, vlhký sníh, deskový sníh nebo ledová kůra a částečně rozježděný terén.