Vytisknout Vytisknout vybrané kapitoly Předchozí kapitola Další kapitola

Navazování

Navázání na lano je způsob spojení lezce s horolezeckým lanem. Možností navázání je velká škála. Závisí na lezecké aktivitě, kterou provozujeme, a na materiálu, který máme, nebo spíš nemáme k dispozici. V této kapitole budou proto uvedeny pouze základní způsoby, které by měl každý záchranář znát a umět je ovládat.

navázání na sedací úvazek

Při sportovním lezení se navazujeme přímo na sedací úvazek nejlépe osmičkovým uzlem. Tento uzel volíme proto, že má dobrou pevnostní charakteristiku a při eventuálním zatížení lze relativně dobře rozvázat.

navázání pomocí osmičkového uzle

navázání na střed lana pomocí „liščí smyčky“

navázání na kombinovaný úvaz (“sedák“ + „prsák“)

Při lezení v horách a v terénech, kde by mohly hrozit dlouhé a nekontrolovatelné pády, by mělo být samozřejmostí zkombinovat úvazek sedací s úvazkem prsním (kombinovaný úvaz). Důvod? Dobře navázaný prsní úvaz zabraňuje přetočení lezce při pádu a následnému možnému poranění hlavy a bederní páteře.

Správný postup při navazování: Nejprve provazujeme sedací úvaz, který tvoří základ úvazu kombinovaného, a teprve poté provazujeme úvaz prsní. Důvody jsou nejen bezpečnostní, ale i praktické. Pokud se například při lezení v horách chceme přiobléct, nemusíme se odvazovat z lana, ale stačí nám vyvázat se pouze z prsního úvazu.

přímé navázání na lano pomocí kombinace vůdcovské a rybářské smyčky
„alpský způsob“ navazování na vloženou smyčku, jejíž minimální pevnost musí být 15 kN

nepřímé navazování na sedák či kombinovaný úvaz pomocí vložené karabiny

Zde se musíme zamyslet, zda se při navazování pomocí vložené karabiny nejedná pouze o naši lenost. Každý mezičlánek vložený do jisticího řetězce zvyšuje potenciální možné nebezpečí. Proto se tento způsob navázání využívá pouze v několika opodstatněných případech.

  • pohyb po ledovci (viz kapitola pohyb po ledovci)
  • navázání na střed lana
  • při outdoorových aktivitách

Vždy používáme karabinu (nejlépe dvě) s pojistkou zámku (zámky proti sobě).

improvizované způsoby navázání přímo na lano

Dříve běžné způsoby navazování při lezení, dnes improvizace, pokud nemáme náležité vybavení.

navázání na lano pomocí dračí smyčky
navázání na střed lana pomocí vůdcovské smyčky s „kšandičkou“