Vytisknout Vytisknout vybrané kapitoly Předchozí kapitola Další kapitola

Jištění na sněhu

Jištění na sněhu je velmi specifickou záležitostí, jenž vyžaduje velké zkušenosti. Kvalita sněhu totiž rozhoduje o kvalitě jištění. Nikdy však nedokáže nahradit jistící body v pevné skále. Je-li to tedy možné, využíváme radši jištění ve skále, než ve sněhovém žlabu. Pokud nám ovšem nezbude nic jiného než zajistit ve sněhovém svahu, využíváme tyto pomůcky.

Jistící body

Pro vytvoření jistícího bodu používáme buď pomůcky k tomu speciálně určené, nebo musíme improvizovat a využít to co máme momentálně k dispozici.

Pomůcky speciálně vytvořené pro jištění na sněhu

Sněhová kotva

kovová deska s otvory a ocelovým lankem, je určena pro vytvoření jistícího bodu v měkkém sněhu.

 

Firnová kotva

pomůcka určena pro jištění v tvrdém sněhu, firnu.

 

Cepín

nedílná součást výbavy při zimním lezení, která je také využívána pro vytvoření jistícího stanoviště. Využívají se spíše cepíny „turistické“, universální, které mají toporo zakončené hrotem, jímž se cepín zarazí co nejhlouběji do sněhu.

 

Další způsoby užití cepínu

 

Improvizované způsoby vytvoření jistícího stanoviště

 

Techniky pohybu po sněhových svazích z pohledu jištění

  • Volné lezení: lezení sněhových svahů nemusí být pro zkušené lezce velkým problémem. Pokud se na tom všichni dohodnou, je nejrychlejším způsobem lezení bez jištění – volné lezení. I zde a právě zde je třeba dodržovat určitá bezpečnostní pravidla. /rozestupy, volba stopy, atp./
  • Klasická technika: pokud si někdo ze skupiny nevěří, je třeba se navázat a lézt stylem jako na skalách. Prvolezec vyleze délku, zajistí se a dobere druholezce.
  • Souběžný postup: na horách je velmi často k vidění, jak svahem vystupují vícečlenné skupiny navázané na dlouhém laně. Případný pád jednoho ze skupiny však způsobí většinou stržení celé skupiny. Tato technika je tedy určena pouze zkušeným lezcům a zejména horským vůdcem, kteří však používají techniku krátkého lana na němž jistí méně zkušené lezce. Ti jsou nakrátko navázání za zkušeného lezce čí horského vůdce, který jakékoliv zaváhání na napnutém laně koriguje a nedopustí, aby došlo k případnému pádu.

Lezení technikou krátkého lana

Technika jištění

Při jištění na sněhových svazích se snažíme co nejméně zatěžovat jistící stanoviště a zabránit, nejlépe svoji vahou, jeho vytržení.

Esíčková jistící metoda na sněhu

Jistící stanoviště na sněhu zpevněné posazením jističe na zabodnutý cepín