Vytisknout Vytisknout vybrané kapitoly Předchozí kapitola Další kapitola

Vylučovací systém

Při přeměně látek (metabolismu) vznikají neustále škodlivé zplodiny, které by byly při svém nahromadění škodlivé a mohly by způsobit ve svém důsledku i smrt organismu. Vylučování zplodin se děje především ledvinami, plícemi, kůží, játry a trávicí trubicí. Plícemi se vylučuje oxid uhličitý, játry žlučová barviva a některé další sloučeniny, trávicím ústrojím nestrávené zbytky potravy. Nejdůležitějším vylučovacím systémem je však močový vylučovací systém. Slouží k odstraňování odpadních látek z těla prostřednictvím moči. Tvoří jej ledviny a močové cesty.

Ledviny

Párový orgán umístěný po obou stranách bederní páteře. Jejich základním úkolem je odstraňovat z těla zplodiny látkové přeměny, hlavně dusíkaté látky. Moč vzniká v ledvinách filtrací krve. K filtraci je nutný určitý (tzv. filtrační) tlak, který závisí na hodnotě krevního tlaku. Moč odtéká do ledvinných kanálků a z nich do pánvičky ledvinné. Člověk vyloučí za den asi 1,5 litru moči.

Močové cesty

Močovod

– začíná za pánvičkou ledvinnou, je asi 30 cm dlouhý. Součástí jeho stěny je hladká svalovina, která svými peristaltickými stahy posunuje moč do močového měchýře.

Močový měchýř

– uložen v pánvi za sponou stydkou, slouží jako rezervoár moči. Má kapacitu asi 750 ml. Součástí stěny močového měchýře je silná svalovina, která slouží jako jeho vyprazdňovač.

Močová trubice

– konečná část vývodných cest močových, u ženy dlouhá cca 3–4 cm, u muže cca 20 cm.


Schéma vylučovacího ústrojí

  1. Levá ledvina
  2. Pánvička ledvinná
  3. Močovody
  4. Močový měchýř
  5. Břišní aorta
  6. Dolní dutá žíla
  7. Cévy ledvinné