Vytisknout Vytisknout vybrané kapitoly Předchozí kapitola Další kapitola

Záchrana ze stromů

Vybavení záchranáře:

  • - pevná obuv nad kotník
  • - sada pro lezení na strom (stupačky, smyčka s oky, lavinová šňůra, házecí pytlík)
  • - celotělový úvazek
  • - dvě kulaté smyčky 10,5 mm, dlouhé 3 m pro postup smyčky na jistící body
  • - karabiny s pojistkou, slaňovací osma, t-block
  • - evakuační sedačka
  • - ochranná přilba

Pro evakuaci uvízlého paraglidisty můžeme použít několik postupů nebo jejich kombinaci. V zásadě však rozeznáváme dva způsoby.
V prvním případě pomocí házecího pytlíku, lavinové šňůry, se smyčky s oky a lana vytvoříme jistící bod na nejnižší nosné větvi, který nám bude při postupu sloužit jako horní jištění.
V případě druhém si jistící body vytváříme během postupu zakkládáním smyček na větve nebo kmen samosvorným prusíkovým uzlem. Zde se jedná o výstup dolním jištěním.

Postup s dolním jištěním

Samotný postup po stromě probíhá tak, že se záchranář střídavě zasekává stupačky a zároveň se přitahuje za smyčku, kterou má na úvazku u pasu a kterou si nastaví před výstupem na velikost obvodu kmene. Tu si během postupu zkracuje pomocí t-blocku. Zajišťuje se dle bezpečnostních zásad tak, aby v případě pádu byl bezpečně zachycen druhým, jistícím záchranářem. Při přelézání větve používá druhou smyčku a to tak, že ji přehodí nad větev, zajistí se a následně odepne původní.

Postup s horním jištěním

Horní jištění si budujeme tak, že k házecímu pytlíku připneme lavinovou šňůru, tan provlékneme větším okem, přehodíme přes větev, provlékneme menším okem a pomocí lav. šňůry protáhneme oběma oky. Po navázání na volný konec lana zajištěni kolegou, můžeme zahájit výstup.

Jakmile jsme v místě spouštění vybudujeme si jistící stanoviště. Pokud nelze použít sedačka spouštěné osoby spouštěné osoby použijeme vlastní evakuační sedačku a pomocí jistícího lana přes půllodní uzel spouštíme na zem. Stejným způsobem se dolů dostaneme i my. Posledním krokem je uvázání jednoduchého uzlu na konec lana a zatažením stáhneme smyčky s oky dolů.

Po celou dobu dodržujeme veškeré zásady bezpečného pohybu, používáme ochranné pomůcky a materiál, který splňuje bezpečnostní normu pro práci ve výškách.