Vytisknout Vytisknout vybrané kapitoly Předchozí kapitola Další kapitola

Objektivní zdroje

Podmínkou nutnou, nikoli ovšem postačující, pro správnou předpověď počasí, je seriózní zdroj základních informací. Kromě toho je zvlášť ve členitém horském terénu důležitá znalost místních podmínek založená na dlouhodobém pozorování počasí v různých situacích spojená se znalostí fyzikálních procesů, které vedou ke konkrétním projevům počasí.

6.1. Objektivní zdroje

Spolehlivé předpovědi počasí poskytují veřejnoprávní média (ČT a ČRo), která přímo spolupracují s Českým hydrometeorologickým ústavem. Ale televize ani rádio nemohou v krátkém čase, který je vyhrazen předpovědi počasí, nabídnout předpověď zaměřenou na horské oblasti.
Základním a nejspolehlivějším zdrojem materiálů pro předpověď počasí na horách jsou webové stránky národních meteorologických služeb: pro ČR tedy Český hydrometeorologický ústav – www.chmi.cz. Na jeho stránkách najdeme i odkazy na národní meteorologické služby v okolních zemích např. pro předpověď počasí v alpských zemích.
Kromě toho mohu doporučit:
www.meteoweb.cz – přehledné uspořádání aktuálních dat, textových i modelových předpovědí – k dispozici jsou pro srovnání různé numerické modely
www.flying.cz – kromě jiného i přehled aktuálního počasí v ČR
www.medard-online.cz – model pro malá měřítka s dvouhodinovým krokem
www.meteo.icm.edu.pl – regionální model poskytující i meteogramy pro jednotlivé regiony