Vytisknout Vytisknout vybrané kapitoly Předchozí kapitola Další kapitola

Stoupací železa

Připínací systém kovových hrotů na horolezeckou obuv na lezení ve sněhu, firnu a ledu (hovorově mačky) (Dieška, 1989). Přibližně dnešní podoby nabyly stoupací železa asi před 50 lety, kdy pan Grivel přidal dva přední hroty k původním desetihrotým Eckensteinovým stoupacím železům. To umožnilo i zrod nové techniky, stoupání po předních hrotech, dnes tzv. skotský styl.

Dělení stoupacích želez dle konstrukce:

  • Kloubové jsou nejběžněji používaným typem. Skládají se ze dvou částí spojených kloubem, v němž se stoupací železa při provozu ohýbají. Výhodou je jejich skladnost a u duralových modelů i nižší hmotnost. Nejsou ovšem vhodné pro náročné lezení. Jsou tedy určeny spíše pro turistické aktivity, to znamená i pro běžné formy skialpinismu.
  • Rámové tvoří dvě nebo více částí, které jsou sešroubovány v jediný pevný a tuhý celek – rám. Podstatnou výhodou je jejich neohebnost při lezení po předních hrotech v tvrdém, strmém ledu. Jsou tedy určeny pro aktivity s náročným lezením. Rámová stoupací železa se na obuv připevňují rychloupínacím vázáním.
Kloubové mačky
Rámové mačky

Dělení stoupacích želez dle způsobu upínání:

Tento způsob dělení již trochu pozbývá významu, jelikož výrobci způsoby upínání neustále zdokonalují a inovují. Některé typy tak nelze jednoznačně zařadit.

  • Řemínkové – Klasický způsob upínání využívaný u turistických maček, jehož výhodou je použití takřka na všechny druhy obuvi. Nevýhodou je zdlouhavé upínání s možností povolení.
  • Rychloupínací – Určené pouze pro určitý typ obuvi, která je opatřena zářezem na špičce i na patě. Upínání je velice rychlé, a spolehlivé a je tak využíváno při náročném lezení.
  • Kombinované – Využití u obuvi, která je opatřena zářezem pouze na patě. Použití je proto univerzálnější než u rychloupínacích typů. Spojují se zde ovšem výhody i nevýhody předcházejících způsobů upnutí.

Dělení dle typů předních hrotů:

  • Horizontální hroty jsou nejčastěji použity u kloubových maček, určených pro chůzi po sněhu. Svou horizontální plochou kladou odpor vůči sněhu při postupu po svahu vzhůru. Naopak hůře se zakopávají do ledu.
  • Vertikální hroty se vyskytují především u rámových maček, a jsou určeny do tvrdého ledu. Naopak v měkčím firnovém sněhu se prořezávají a drží hůře.
Horizontální hroty
Vertikální hroty

 

Antibota („vyhazováky“)

Jedná se o plastovou nebo gumovou podešev, která se nasazuje zespoda na mačky, aby nedocházelo k nabalování vlhkého sněhu. Na „vyhazováky“ bychom neměli nikdy zapomínat, jelikož nabalování sněhu v exponovaném terénu může mít fatální následky.