Vytisknout Vytisknout vybrané kapitoly Předchozí kapitola Další kapitola

Cepín

Slouží jako opora na sněhových a ledových svazích i na hřebenech. Sondujeme jím pevnost sněhových mostů nad trhlinami, brzdíme svůj vlastní pád a používáme jej jako pevného bodu při jištění. Přitahujeme se na něm jako na chytu, sekáme jím v ledu a firnu stupy a chyty (Procházka, 1990).

Z alpské hole používané horaly pro pohyb v ledovcovém terénu se vyvinula pomůcka, bez níž si zimní horolezectví nelze představit. V dnešní době se tak na trhu objevuje sortiment nejrůznějších typů cepínů, uzpůsobených k použití v různých podmínkách, odpovídajících rozličným stylům lezení. Univerzální nástroj v jediném provedení tedy neexistuje.

Klasické cepíny

Jsou určeny pro vysokohorskou turistiku, skialpinismus a lehčí lezení. Mají delší rovné topůrko umožňující lepší oporu. Dnes se ovšem i u této kategorie objevují prvky využívané u speciálních cepínů.

Zobák slouží k zasekávání do sněhu a ledu. Dle profilu rozlišujeme tři základní typy:

  • Obloukový zobák je prohnutý směrem nahoru, typický pro klasické cepíny určené k lehčímu lezení na sněhu.
  • Inverzní zobák je prohnutý směrem dolů, což je výhodou při vytahování zaseknutého cepínu z ledu. Využívá se spíše u speciálních cepínů, pro lezení ledů.
  • Rovný zobák je určitým kompromisem, ne příliš používaným.
Obloukový zobák
Inverzní zobák

Speciální cepíny

jsou určené pro náročné lezení ledů, mixů atp. Oproti klasickým cepínům jsou tyto kratší, okolo 50 cm. Mají výměnné hroty, lopatky i tlouky, dle potřeby. Topůrko je speciálně tvarované, aby při lezení kolmých úseků chránilo lezcovy klouby a prsty.