Vytisknout Vytisknout vybrané kapitoly Předchozí kapitola Další kapitola

jistící stanoviště (letní, zimní)

Pro účely záchrany zraněného z nepřístupného terénu (spouštění nebo vytahování) je nutné zřídit jistící stanoviště. Zbudování stanoviště za letních a zimních podmínek patří mezi základní dovednosti člena HS. V zásadě jsou principy pro zbudování letního i zimního jistícího stanoviště stejné a to : co nejlepší využití terénu a přírodních nerovností (skalní útvary a stromy) pro výběr jednotlivých jistících bodů a tomu odpovídající výběr vhodného materiálu. Je-li možné využít pevné přírodní útvary, dáváme přednost jim. V opačném případě musíme použít technické pomůcky

V létě jsou to skoby, vklíněnce, excentry, tricamy, friendy a v zimě ledovcové skoby, lyže, cepíny. Jistících bodů vybereme tolik, abychom si byli jisti bezpečností při spouštění či vytahování. Po výběru jistících bodů k nim založíme smyčky spojené protisměrným osmičkovým uzlem a založíme oválnou karabinu se zámkem. Pak záchranář upřesní místo spouštění či vytahování a z něj se začne jednotlivými jistícími body provlékat lano tak, aby vznikla uzavřená smyčka spojená ambulantním a protisměrným osmičkovým uzlem.

Před tím, než lano spojíme v uzavřenou smyčku uděláme od jistících bodů prameny končící u záchranáře. Tyto prameny se zafixují u jistících bodů lodním uzlem a u záchranáře osmičkovým uzlem. Ten jimi provleče HMS karabinu se zámkem, na které se bude provádět samotné spouštění nebo vytahování. Tomuto stanovišti se říká “pevný pavouk”, protože se s ním po jeho zbudování nedá nijak manipulovat. Jeho nevýhodou je nemožnost změny místa spustu nebo vytahování, ale výhodou je jeho bezpečnost, která je v případě záchranné akce jednou z priorit. Při přerušení lana (například padajícím kamením nebo nevhodnou manipulací s výzbrojí-stoupací železa) v jakémkoliv místě, je možné pokračovat se stávajícím zbytkem jistících bodů. Pohyblivý pavouk – uzavřený okruh lana vedeme jistícími body a po spojení lana prameny opět vycentrujeme do směru předpokládaného spouštění. V centrálním bodu jednotlivé prameny překřížíme a propneme karabinou.