Vytisknout Vytisknout vybrané kapitoly Předchozí kapitola Další kapitola

Meteorologické modely

Bez numerických modelů si dnes už předpověď počasí nedokáží meteorologové představit. Numerický model

je soustava rovnic popisujících všechny procesy v ovzduší. Jsou natolik složité, že je třeba jistých matematických zjednodušení, abychom našli řešení. Proto je i výsledek – budoucí stav počasí – vždy jen pravděpodobný, nikoli jistý. Dalším důvodem je i krok sítě – tedy velikost čtverců, pro které se počítá jen jedna jediná hodnota teploty, oblačnosti atd. Zjednodušeně řečeno: numerický model si můžeme představit jako černou skříňku, do které na straně jedné vstupují naměřené hodnoty základních meteorologických prvků z meteorologických stanic, data z družic, radarů apod., na straně druhé vystupují pro jednotlivé termíny vypočítané hodnoty základních prvků. Výsledkem výpočtů numerických modelů jsou tedy mapy předpovídaných polí základních meteorologických prvků, např. teplot, oblačnosti, srážek, větru, vlhkostí apod. nebo meteogramy

znázorňující průběh důležitých parametrů pro jedno místo v čase. Porovnáním výsledků výpočtů několika modelů můžeme minimalizovat chyby, které vznikají při počítání modelů a pro objektivnější předpověď je třeba srovnat výpočty z různých meteorologických center.

MODELY V HORSKÉM TERÉNU

Modelová orografie není tak podrobná jako skutečná – například průměrná výška pohoří může být nižší než ve skutečnosti. I to může zkreslit výsledky výpočtů budoucího počasí v horských oblastech.