Vytisknout Vytisknout vybrané kapitoly Předchozí kapitola Další kapitola

Jistící a kotevní prostředky

Jedná se o prostředky, které při lezení, ale i v záchranářství, práci ve výškách atp., využíváme:

  • k vytvoření postupového jištění
  • ke zřízení jistícího nebo slaňovacího stanoviště
  • ke zbudování lanové cesty, lanového zábradlí atp.

Základní dělení jistících a kotevních prostředků:

Trvale osazené jistící a kotevní prostředky - jsou součástí lezecké cesty

  • Pískovcové kruhy (stěnové, slaňovací)
  • „Borháky“(lepené skoby)
  • Expanzivní nýty (různé typy a délky dle materiálu do kterého se vrtají)
slaňovací kruh
„borháky“ – lepené skoby
expanzivní nýty

Dočasně osazené jistící a kotevní prostředky

– nejsou součástí lezecké cesty, zakládá je prvolezec a vybírá druholezec.

Smyčky: jedná se o krátké kusy lan, pomocných šňůr, popruhů a smyček, které se používají k ovazování hrotů, provazování „hodin“, zakládání do spár atp.. Tento způsob jištění se využívá u nás zejména na pískovcových skalách, kde je z důvodu ochrany přírody jediným možným.

pomocné šňůry jsou kusy lan nebo šňůr o určité délce s jádrem a opletem o průměru od 4 mm do 8mm. Při jištění smyčkami z pomocných šňůr by se nemělo zapomínat na skutečnost, čím nižší průměr, tím nižší pevnost. (viz. tabulka)

Průměr v (mm)
Minimální pevnost (kN)
4
3,2
5
5
6
7,2
7
9,8
8
12,8

popruhy jsou textilní pásy různé šířky, jež se vyrábějí ve dvou základních provedeních.(/jednoduché ploché smyčky, duté popruhy) Pro lezení je třeba používat popruhy k tomu určené. Nosnost popruhu lze odečíst z počtu proužků procházejících středem popruhu. jeden proužek = minimální nosnost 5 kN

Vklíněnce: – se vyrábí v různých tvarech a velikostech většinou z duralu. Tělo vklíněnce se vkládá do skalních puklin, kde se zapříčí. S karabinou je většinou spojeno ocelovým lankem, nebo smyčkou. Dle tvaru je dělíme na klasické vklíněnce, exentrické abalaky, hexentriky, atd..

Klasické vklíněnce
Exentrické abalaky
Hexentriky

Friendy: jsou mechanické vklíněnce, které se po založení do skalní pukliny roztahují. Čím více se zatěžují, tím více se roztahují a drží. Opět se vyrábí v různých velikostech a typech.

Friendy

Skalní skoby: jsou klasickým prostředkem k sebezajištění a k postupovému jištění. Současné horolezectví používá při postupném jištění skob velmi málo. Slouží spíše k zajištění na stanovišti. Modernější použití vklíněnců je rychlejší a šetrnější ke skále. I skoby se vyrábí v různých tvarech a velikostech.

Skoby